Sądzę, że musicie obejrzeć Synekdochę, Nowy York Charliego Kaufmana dwa razy. Obejrzałem go pierwszy raz i wiedziałem, że to świetny film, i że go nie zrozumiałem. Obejrzałem go po raz drugi, ponieważ tego potrzebowałem. I po raz trzeci, ponieważ tego chciałem.

Krytyk filmowy Roger Ebert

Filmy są częścią kultury. Kultura zapewnia język, który pozwala nam na mówienie o naszych doświadczeniach. To oznacza, że oglądając filmy, poszerzamy go: rozumiemy samych siebie coraz lepiej, oswajamy się ze światem i innymi ludźmi, uczymy się interpretować nasze subtelne stany wewnętrzne.

Kultura

Według niemieckiego teoretyka kultury, Georga Simmla, kultura jest zewnętrznym punktem zaczepienia, który wykorzystujemy, żeby się rozwijać. Do pewnego momentu potrafimy robić to sami, odpowiednio ukierunkowując tkwiące w nas, odśrodkowe parcie. Aby poprowadzić linię rozwoju dalej, potrzebujemy jednak zewnętrznej pomocy: dostępu do szerszego zbioru ludzkich ekspresji.

Filmy

Coraz rzadziej traktujemy filmy poważnie, oczekując od nich głównie rozrywki. Chcemy, aby były przystępne w odbiorze i ekscytujące. Znaczenie kultury w naszym życiu nie uległo jednak zmianie: wciąż się w niej przeglądamy, próbując zrozumieć otaczający nas świat. Możemy myśleć o samych sobie w kategoriach podsuwanych nam przez Nicolasa Refna lub Richarda Linklatera, Gabriele Muccino lub Noah Baumbacha, Stevena Spielberga lub Federico Felliniego.

Filozofia

Filozofia uchodzi za dziedzinę przesadnie teoretyczną, oderwaną od codziennych spraw. Chociaż jest to złudne wrażenie, atrakcyjność filozofii wzrasta, gdy zostaje ona połączona z konkretnymi przykładami. Jeżeli filmy stanowią ekspresje ludzkich doświadczeń, filozofia pozwala je objaśniać, sytuując je w szerokim kontekście ludzkiej doli, naszych powszechnych problemów.


Blog o filmach i filozofii

Wpisy na blogu mają formę 1:1. Omawiam w nich jeden filozoficzny wątek, wykorzystując jeden film jako ilustrację. Publikowane przeze mnie teksty nie są recenzjami i nie wyczerpują żadnego tematu. Zachęcają do namysłu nad ważnymi zagadnieniami oraz poważnego traktowania filmów. Każda filozoficzna idea przypomina zwinięty skrawek papieru, który powoli rozwijamy. Co ciekawe, możemy go rozwijać w nieskończoność.

Źródło: Recenzja filmu Synekdocha, Nowy Jork autorstwa Rogera Eberta dostępna pod adresem https://www.rogerebert.com/reviews/synecdoche-new-york-2008.

Site Footer

Sliding Sidebar

Media społecznościowe

Bądź na bieżąco